השכרת רכב בדבלין

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

רבים מתייחסים לאפשרות של השכרת רכב בדבלין בגדר מותרות ולא חובה. ואכן, יש לעיר לא מעט פתרונות תחבורה נהדרים להציע, כאלה, המאפשרים לשוהים בה להגיע ממקום למקום ביעילות ובקלות. בהתחשב בכך שמדובר גם בעיר סואנת ועמוסה לעיתים (כיאה לעיר גדולה ומתוירת), מתווספות לרשימת החששות עוד כמה, ואם נוסיף לכך את הנהיגה בצד "הלא נכון של הכביש" (קרי: בצד שמאל) עשויה, ובייחוד לכל אלה שאינם מתורגלים בכך, להפוך הנהיגה בדבלין לאתגר של ממש. יחד עם זאת, אם לומדים מעט את הנושא לפני שמגיעים אליה ומקפידים על הוראות הבטיחות והתמרורים, אפשר ליהנות מנהיגה בטוחה ונוחה ברחבי דבלין וכמובן גם מחוצה לה.

שטחי השכרת הרכב בשדה התעופה דבלין (קרדיט: Thomas Nugent – CC BY-SA 2.0)

חוקים מקומיים

לעיר דבלין, בירת אירלנד, יצא מוניטין לא כל כך חיובי בכל הקשור לנהיגה בה. היא ידועה כעיר צפופה ועמוסה, כזו שלא פשוט לנהוג בה. הדבר נובע לא אחת בשל חוסר מיומנותם של נהגים רבים בנהיגה בצד הנגדי של הכביש, המתקשים בהתנהלות בו וגורמים להאטה משמעותית של שאר כלי הרכב, המיומנים יותר. בהשוואה לערים גדולות ומתוירות אחרות בעולם, כמו ניו יורק או אפילו סן פרנסיסקו, הנהיגה בדבלין היא "קלי קלות". ניווט מוצלח ברחובותיה של דבלין אפשרי כיום תודות לאפליקציות הניווט המצוינות המוצעות בסמאטרפונים, אלו המחליפות את המפות שעמדו לרשותם של המטיילים הרבים עד לפני לא מעט שנים. 

לא צריך להיות נהגים מקצועיים או מנוסים מאד בנהיגה בצד שמאל של הכביש. כל מה שצריך הוא, לרוב, ביטחון וגם היכרות עם כל הכללים וחוקי הנהיגה הקיימים. הכלל הבסיסי, שיכול להקל על כל מי ששוכרים רכב בדבלין ונוהגים בה בפעם הראשונה, הוא ללמוד את מסלול הנסיעה מראש, מה שנכון גם כאשר מתכננים לצאת מהעיר עצמה לנסיעה אל היעד הבא. מלבד הנהיגה בצד שמאל של הכביש, הכללים והתקנות הבסיסיים של נהיגה בדבלין דומים מאד לאלה של ארה"ב ואפילו לאלה של ישראל. למשל, למכוניות שנמצאות כבר בכיכר ישנה זכות קדימה ומכוניות שנכנסות אליה מחויבות לתת להן אותה על פי החוק. 

הולכי הרגל בדבלין, גם כשאינם מתכננים לחצות את הכביש במעבר החציה, מצפים לעצירה מוחלטת של רכבים, שתאפשר להם את החציה. ולכן, חשוב מאד, ובייחוד כשנוהגים במקומות היכן שקיימת תנועה רבה של הולכי רגל מכל הצדדים, להיות מוכנים לכך ולנסוע במהירות המתאימה (מהירות איטית יותר) שתאפשר את העצירה הפתאומית בעקבות חצייה מפתיעה. יש להקפיד להאט ליד אוטובוסים (כשרואים אוטובוס שעוצר בצד ליד תחנה) ולהקפיד לעשות זאת עוד יותר בשיא העונה, בחודשי הקיץ, אז מגיעים אל העיר לא מעט תיירים וגם המקומיים עצמם משתמשים רבות בתחבורה הציבורית.

מהירות מותרת

באשר למגבלת המהירות בדבלין – באופן כללי, הנהגים בדבלין ימצאו את המשטרה המקומית כגמישה יחסית אם במקרה נתפסו נוסעים בנסיעה שהיא מהירה יותר בכמה קילומטרים מהמהירות המותרת. עם זאת, מומלץ שלא לעבור את המהירות המותרת על פי החוק באותו האזור, הן כדי שלא לקבל קנס ובייחוד כדי למנוע תאונות מיותרות והתנגשויות עם רכבים אחרים. ישנן לא מעט מצלמות מהירות נסתרות ברחבי דבלין, המפקחות על התנועה וישנן גם מגבלות מהירות הרלוונטיות לכבישים ספציפיים. מגבלות אלו תופענה לרוב כתמרורי הגבלת מהירות באותם המקומות. 

כמו בכל עיר גדולה עם מספר רב מאד של מכוניות, גם בדבלין ישנן שעות הנחשבות לעמוסות יותר הן בכבישים המהירים והן בכבישים הצידיים יותר – בשעות הבוקר לרוב ובשעות הערב. הדרך הטובה ביותר להימנע מעומסים אלה היא לנצל את כבישי האגרה, שעשויים אמנם להיות יקרים יותר, אך מבטיחים איכות טובה יותר של כביש ונסיעה שהיא ללא פקקים בדרך כלל. במהלך שעות העומס, עשויה אגרת הנסיעה בכבישי האגרה להכפיל את עצמה ואף לשלש את עצמה. במהלך חודשי הקיץ, ובעיקר במרכז דבלין, העיר עמוסה בתיירים וברכבים, מה שהופך את הניווט בה לאתגר של ממש. שימוש ב-GPS ואפליקציות ניווט יכולות להקל על העניין וגם הגעה אל העיר בתקופה רגועה ופחות עמוסה, כמו עונת האביב או הסתיו.

חניה בדבלין

כמו בכל עיר אחרת בעולם, גם בדבלין אפשר למצוא חניונים בתשלום וחניונים שהחנייה בהם היא בחינם. מרבית החניונים במרכז העיר גובים בין 2 ל-4 אירו לשעה. אפשר לקנות גם מעין חבילות, המאפשרות חיסכון של עד 50 אחוזים (חצי יום, יום שלם, שבוע או חודש). החניונים במרכזי הקניות הם הפופולריים ביותר, מה שהופך את אתגר מציאת החנייה הפנויה, ללא פשוט (תלוי כמובן גם ביום ובעונה). ישנן לא מעט חניות חינמיות, שנמצאות בעיקר ברחובות הפנימיים וגם בפרברים, כמו אלה שבאזור Blackpitts, סביב אזור Drumcondra ובעיקר באזור Croke Park.