5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות בקילקני

קילקני שבאירלנד נמצאת על שתי גדותיו של נהר נור (Nore). היא מופיעה גם על מפת המטיילים באירלנד ונחשבת לעיר תיירותית ואהובה מאד. יש בקילקני לא מעט מבנים עתיקים היסטוריים, לרבות קתדרלות מרשימות וטירות מרהיבות ופה ושם גם גנים מטופחים מקסימים, שמצדיקים עצירה. בכל שנה נערכים בעיר פסטיבלים ואירועים מיוחדים, כמו פסטיבל האמנות, פסטיבל המוזיקה השורשית, המלמדים רבות על העיר עצמה, כמו גם על המדינה כולה.

מורשת והיסטוריה

יש לא מעט דרכים ללמוד על מקום חדש. שיטוט ברחובות שבו, ביקור במוזיאונים שבשטחו או מפגש עם המקומיים, כל אלה ועוד הם הזדמנות להכיר את אותו מקום קצת יותר טוב ולחוות את הביקור בו באופן אחר. ביקור בקילקני חייב לכלול כמה נקודות עניין, על מנת לספוג את האווירה האמיתית שבו ולאפשר לעוצרים בעיר, בין אם לזמן קצר ובין אם לזמן ארוך יותר, ללמוד על ההיסטוריה המקומית, כמו גם על ההיסטוריה של אירלנד כולה וגם על התרבות עצמה.

Kilkenny Castle – טירת קילקני היא אולי האטרקציה הידועה ביותר בעיר, זו שכמעט כל תייר שמגיע אל העיר סביר שישמע עליה וגם יעצור בה לביקור. זוהי טירה עתיקה מאד, שנבנתה בשנת 1195 והיוותה חלק חשוב מאד במערך ההגנה על העיר עצמה. הטירה, כנכס, הועברה לידיהם של תושבי העיר בשנת 1967 ובתמורה לסכום זעום של 50 ליש"ט בלבד וכיום מנהל אותה בפועל משרד העבודות הציבוריות. אפשר לבקר בגנים ובפארקים הסמוכים לטירה, כאשר המגדל שבה משמש בעיקר לטקסים ולאירועים שונים. 

Cushendale Woollen Mills – במקום המיוחד הזה, אחד הבודדים באירלנד, תוכלו לראות כיצד מכינים צמר אמיתי מכבשים איריות. מאז שנת 1700 עסקה משפחת קושן, שהתגוררה בסמוך לנהר דויסק (Duiske), בייצור מוצרי טקסטיל איכותיים, כאשר מוצרי הצמר שלה כיום נחשבים לבין האיכותיים ביותר והם חלק ממורשת עתיקת יומין. הם ידועים בצבעים המרהיבים שלהם ובהיותם לוקחים חלק בולט מריהוט הבית ומתעשיית האופנה. המקום פתוח למבקרים בימים שני עד שישי מהשעה 9 בבוקר ועד 17:30 אחר הצהריים (סגור בין 12:30 ל-13:30), בימי שבת מהשעה 10 בבוקר ועד 13 בצהריים ובימי שבת מהשעה 10 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים (בחודש דצמבר בלבד). 

St Mary's Cathedral – כנסיית סט מרי, שנמצאת ברחוב ג'ימס בקילקני, תוכננה על ידי ויליאם דין באטלר, שחי בין השנים 1794 ל – 1857. באטלר נבחר על ידי הבישוף וויליאם קינסלה לתכנן את הכנסייה, שעבודות הבנייה שלה החלו באפריל 1843 והסתיימו בשנת 1857. באוקטובר 1857 נערך אירוע הפתיחה החגיגי של המקום, טקס בן שעתיים ו-45 דקות. בשנת 1973 הוקמה הכנסייה "מחדש" ועברה לניהולו של הבישוף אמון קייסי. רבים מהאלמנטים המקוריים שבה הוסרו או נפגעו בעקבות השיפוץ, מה שעורר מחלוקות רבות. 

St Canice's Cathedral – הקתדרלה הזו, שנבנתה בין השנים 1202 ל-1285, נחשבת לבין הקתדרלות השמורות ביותר באירלנד ובעת הביקור בה קשה להאמין שנבנתה לפני 800 שנה. מומלץ לטפס לראש המגדל העגול שלה וכדאי גם שלא לפספס את קברי האפיגי שבה. אוסף המונומנטים העתיקים שבקתדרלה, כמו גם חלונות הויטראז', הופכים אותה לאטרקציה מומלצת מאד לביקור ומי שרוצה יכול להצטרף לסיורים קבוצתיים מודרכים בהזמנה מראש. 

Rothe House & Garden – הנכס הזה, ששייך לסוחר מקומי, נבנה בין השנים 1594 ל – 1610 והוא כולל שלושה בתים, שלוש חצרות סגורות וגינה גדולה מאחור. הנכס עצמו גדול הרבה יותר מכפי שהוא נראה מהרחוב ומומלץ מאד לעצור בו לביקור. כדי להכיל את משפחתו ההולכת וגדלה, בנה ג'ון רות' על החלקה הארוכה והצרה שלו שלושה בתים, אחד אחרי השני, עם חצרות מרוצפות שהפרידו ביניהם. מאחוריהם ישנו גן גדול, שממשיך עד לחומת העיר. כיום נמצא הנכס בבעלות האגודה הארכיאולוגית של קילקני והוא מציג את אוסף החפצים הגדול שלה, הנוגע לעיר ולמחוז כולו. הגן שצמוד לבתים שוחזר והוא משקף את הגן שהיה שייך אז למשפחה. יש בו ירקות, עשבי תיבול, פירות ופרחים ועוד. המקום פתוח למבקרים וניתן להצטרף לסיור מודרך או להסתובב בשטח באופן עצמאי.

Kilkenny Castle

מוזיאונים שאסור לפספס

יש בקילקני מספר מוזיאונים מעניינים, המציגים תערוכות קבועות או מתחלפות ומלמדים לא מעט על העיר, על התרבות האירית וגם על המדינה כולה. בין אם מדובר ביום גשום וקריר או ביום שמשי, מומלץ מאד לשלב אותם בעת הביקור בעיר ולהקדיש להם זמן. 

Butler Gallery – אם אמנות מעניינת אתכם, גלריית באטלר היא המקום הנכון להגיע אליו. בעת הביקור בה תחשפו לאוסף מרהיב של יצירותיהם של אמנים איריים מקומיים ואמנים בינלאומיים נחשבים מהמאה ה-18 ועד היום. בגלריה מוצגות גם תערוכות יחיד של אמנים בולטים, וביקור בה הוא הזדמנות ללמוד רבות עליהם ולראות מקרוב יצירות יפהפיות בסגנונות שונים. 

National Design & Craft Gallery – בשנת 2000 הוקמה בקילקני אחת הגלריות המעניינות ביותר בעיר, כזו המהווה מוקד משיכה לרבים. הגלריה לעבודות המלאכה (קראפט) מציגה בחדריה עבודות עיצוב ואמנות עכשוויות. עבודות אלו מביאות לחזית הבימה את היצירתיות הרבה של יוצריהן ואת החדשנות המעורבות בהן. הגלריה ממוקמת בחצר האורווה לשעבר של טירת קילקני במרכז העיר והיא אחת הדוגמאות הבולטות בעיר לסוג זה של עבודות מלאכה. בגלריה מוצגות עבודות טקסטיל, זכוכית, קרמיקה, רהיטים ואפילו סלים, המשתלבות נהדר זו לצד זו ומעוררות את דמיונם של המבקרים. 

Medieval Mile Museum – המוזיאון המיוחד הזה היה בעברו הרחוק כנסייה – כנסיית סנט מרי, שהוסבה למוזיאון מודרני, בו מוצגות מגוון של תערוכות ונערכים בו מדי פעם גם אירועים שונים. מטרתו העיקרית של המוזיאון היא להעשיר את חיי התרבות של תושבי העיר ולהעניק למבקרים בה אטרקציה קצת שונה, העומדת בסטנדרטים בינלאומיים. המוזיאון מלמד רבות על ההיסטוריה של העיר, שמתחילה עוד מתקופת ימי הביניים, והוא מציג אוצרות מרהיבים ומהווה בית לתערוכות מתחלפות ואירועי תרבות שונים. סיפורה בן ה-800 שנה של קילקני מסופר במוזיאון הזה עם טוויסטים עכשוויים, שהופכים את החוויה כולה למיוחדת במינה. נעשה שימוש באמצעים אינטראקטיביים, המתבססים על טכנולוגיות חדשניות, תוך שילוב מסכים גדולים להקרנת סרטונים ותמונות. 

גנים, פארקים ואתרי טבע

יש בקילקני לא מעט פארקים וגנים יפים, שמוסיפים ירוק לעיר ומהווים אטרקציה הן למקומיים והן לתיירים. אפשר לבלות בהם בנעימים בימים שמשיים ובחלקם גם לעצור לפיקניק עם החברים או עם בני המשפחה, שאיתם מטיילים.

Woodstock House and Gardens – הגנים המקסימים האלה נמצאים בחלקה הדרום מזרחי של העיר והם משקיפים על עמק נהר נור. הם המקום הנכון לברוח אליו מהמולת העיר ולבלות בו עם האנשים שאוהבים. גני וודסטוק קיימים בקילקני עוד מאז המאה ה-19 ועם השנים עברו שיפוצים, שדרוגים ושינויים. יש בהם מגוון של פרחים וצמחים, שדרות מדהימות, בית קיץ כפרי ומזרקה ישנה. 

Castlecomer Discovery Park – הפארק המיוחד הזה הוא המקום המושלם למשפחות עם ילדים, ולגם למי שמחפשים הרפתקאות והזדמנות לפעילויות שמציפות את הגוף באדרנלין. הפארק, שמתאים לביקור לכל הגילאים, מגיל שבע ומעלה (אם כי מרבית המבקרים בו הם ילדים ובני נוער), מציע פעילויות מגוונות, שמפעילות את כל השרירים: קיר טיפוס, אומגות, זריקת גרזנים למטרות קרובות/רחוקות, פארק חבלים מרהיב, בניית קנו וסירות המתאימות לרפטינג בנהר, רכיבה על אופני הרים ושטח, מגרש משחקים לקטנטנים והפתעות נהדרות, שהופכות את הביקור בפארק לחוויה בלתי רגילה. 

Kilfane Waterfall and Glen – המפל והגן שבו הוא נמצא הם, ללא ספק, אחד המקומות היותר ציוריים בסביבת קילקני. גשרים זעירים בין עצים עתיקים, ירוק מכל עבר ותחושה שהזמן מלכת, כל אלה ועוד מאפיינים את המקום הקסום הזה, שקיים עוד מאז המאה ה-18. הגן רשום כאתר מורשת, שזכה לסיוע מטעם האיחוד האירופי והוא כולל שטח גדול של טבע ויופי. המקום פתוח לקהל בכל יום מהשעה 11 בבוקר ועד 18 לפנות ערב מה-1  ביולי ועד ה-31 באוגוסט. דמי הכניסה, אותם גובים בעת ההגעה, מופנים לטובת שמירתו ופיתוחו של הגן. 

שווקים וקניות

אחת הדרכים לחוות מקום חדש היא בעת הסיבוב והשיטוט בשווקים שלו ובזמן מפגש עם המקומיים, הנוהגים לבקר בהם. יש בקילקני כמה שווקים חביבים, לרבות שוק האיכרים המצוין, שכדאי מאד לעצור בהם לביקור, הן כדי להתרשם מהתוצרת המקומית ומהאווירה האופיינית להם והן כדי למצוא מזכרות יפות, להביא אותן הביתה.

שוק האיכרים של קילקני (Kilkenny Farmers Market) – השוק המקסים הזה, שפתוח בימי חמישי בכל שבוע מהשעה 09:30 בבוקר ועד 14:30 בצהריים הוא מקום מפגש הן למקומיים רבים והן לתיירים המגיעים לביקור חפוז או ארוך יותר בעיר. בשוק תמצאו מבחר רחב של דוכנים, המציעים למכירה תוצרת טרייה של פירות, ירקות, גבינה, בשר, דבש ומאפים ריחניים מכל מיני סוגים, לרבות עוגות ביתיות ועוד ועוד. התוצרת לשוק זה מתקבלת מ-233 חוות ומשפחות מהכפרים השכנים, המספקות לו אותה בכל שבוע, תוצרת על טהרת הבריאות עם דגש על טריות ועל איכות. השוק עמוס במבקרים ונחשב לאחת האטרקציות הבולטות בעיר, כזו שמומלץ שלא לפספס. 

Kilkenny Carboot Sale – מדי יום ראשון מתקיים בעיר שוק גדול, שמציע כמעט את כל מה שתוכלו לדמיין לעצמכם. השוק, שפועל מהשעה 8:00 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים, נחשב לאחד האירועים הגדולים והצבעוניים בעיר, ומגיעים אליו סוחרים מכל הסוגים, המציעים למכירה תוצרת רבה ומגוונת מאד. הסוחרים מגיעים עם רכביהם אל השוק, ובצמוד אליהם מעמידים דוכן, שעליו מוצגת התוצרת המוצעת למכירה. יש בשוק גם מסעדה גדולה לאכול בה (מסעדה מרווחת מקורה), וכמובן אווירה תוססת, מיוחדת במינה. 

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

הפארק הנמצא בסמוך לטירת קילקני – מקום פסטורלי עם נוף ירוק ואחת האטרקציות המומלצות והיפות בעיר

סוג אטרקציה

מתחם משחקים לילדים

רמת מחיר

$$$

על האטרקציה

מתחם משחקים סגור לילדים מגיל 7, ובו סוגים שונים של משחקים לקבוצות וליחידים

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחת האטרקציות הפופולריות והמומלצות ביותר למבקרים בעיר, לבד או עם המשפחה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מנזר קתולי השייך למסדר הדומיניקיני ומוקדש לשילוש הקדוש. מבנה מיוחד המהווה את אחת האטרקציות הבולטות בעיר

סוג אטרקציה

גלריה לאמנות

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחד ממרכזי העיצוב העכשווי המובילים באירלנד, בעיקר בשל היצירתיות והחדשנות שהיא ניכרת בהן

סוג אטרקציה

אתר היסטורי ומוזיאון

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

גלריה החביבה על אוהבי האמנות המבקרים בעיר, ומציגה אוסף מרשים ומיוחד של פריטים ואוספי אמנות

סוג אטרקציה

אתר היסטורי ומוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

נכס יחיד מסוגו בכל אירלנד אשר שימש במקור כבית סחר עירוני וכיום כמוזיאון וספרייה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מערה החצובה באבן גיר – אחת האטרקציות האטרקטיביות ביותר בקילקני, בעיקר לחובבי היסטוריה