5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות בלימריק

היא אמנם פחות בולטת על מפת היעדים המתוירים ביותר באירלנד, אבל גם ללימריק יש מקום של כבוד ומטיילים רבים בוחרים לשלבה במהלך חופשתם במדינה. לימריק, שנמצאת גם במחוז בעל אותו השם, נמצאת במרכז אירלנד (בצד המעט מערבי שלה) והיא העיר הרביעית במספר ברשימת הערים המאוכלסות ביותר במדינה. ללימריק יש עבר עשיר מאד, בהיותה עיר גם עתיקה, עבר היסטורי הניכר בכל פינה בה כמעט. יש בה מבנים היסטוריים מרשימים בני לא מעט שנים, המספרים את סיפורה לאורך ההיסטוריה וגם את סיפורה של המדינה כולה, יש בה מוזיאונים שמלמדים על כך וגם חושפים את המבקרים בהם לתרבות המקומית, ולא מעט אטרקציות נוספות מיוחדות שמומלץ שלא לפספס. בלימריק אפשר לשהות סוף שבוע קצר, אך מומלץ להקדיש לה קצת יותר מכך ולו כדי לספוג את האווירה שבה, ללמוד עליה וגם להיחשף לכל השפע שהיא מציעה.

טירות עתיקות וקתדרלות יפות

ההיסטוריה של לימריק, כאמור, היא בת אלפי שנים וכדרכה של עיר עם היסטוריה עשירה כזו, גם היא מציעה למבקרים בה לא מעט טירות מרהיבות וקתדרלות יפות, כמותן אפשר לראות באירלנד כולה. כמה מהן נחשבות לאטרקציות מוכרות ובולטות בה:

King John's Castle – הטירה המרהיבה הזו, טירת המלך ג'ון, נבנתה כבר במאה ה-13 והיא נמצאת על האי קינג בלימריק. למרות שהאתר, שבו היא נמצאת, קיים עוד בתקופת הוויקינגים, משנת 922, הטירה, המוכרת לנו כיום, נבנתה בהתאם להוראותיו של המלך ג'ון בשנת 1200. הטירה נשתמרה היטב למרות השנים הרבות שעברו מאז בנייתה ואפשר, בעת הביקור בה, לראות את החומות, את הביצורים מאותן השנים וגם את המגדלים, בדיוק כפי שהיו אז. במקום ישנם גם שרידי יישוב ויקינגי, שנחשפו בשנת 1900 במהלך חפירות ארכאולוגיות שנעשו בסביבה, שהם אטרקציה לכשעצמה. הטירה עברה שיפוץ מאסיבי בין 2011 ל-2013, שיפוץ שבו הושקעו יותר מחמישה מיליון אירו. נבנה, בין היתר, גם מרכז מבקרים חדש, המציג תערוכות אינטראקטיביות המלמדות על המקום ועל ההיסטוריה שלו, כאשר בסמוך אליו נמצא בית קפה הצופה אל החצר ואל הנהר. זהו המקום המתאים לסיים את הביקור בטירה.

St John's Cathedral – הקדתרלה הזו, שנמצאת אף היא בלימריק, היא קתדרלה רומית קתולית, שתוכננה על ידי פילים צ'ארלס הרדוויק, אדריכל מוכר באותה התקופה. המיסה הראשונה נחגגה בקתדרלה במרץ 1859, והיא החליפה את הקפלה שהוקמה בשנת 1753. עבודות השיקום והשדרוג האחרונות שבוצעו במקום היו בין השנים 2003-2004, עבודות שהתמקדו בעיקר בגג ובקירות האבן החיצוניים. לקתדרלה זו יש את הצריח הגבוה ביותר באירלנד, המגיע לגובה של 94 מטרים, מה שהופך אותה גם למבנה הגבוה ביותר בלימריק. 

St. Mary's Cathedral – קתדרלה זו, וכפי שניתן לנחש משמה, מוקדשת למרים הבתולה הקדושה. כיום משמשת הקתדרלה כמקום לפולחן ולתפילה לכל המעוניינים והיא נחשבת לאטרקציה השלישית בגודלה בלימריק. היא פתוחה לקהל מדי יום מהשעה 9 בבוקר ועד 16:45 אחר הצהריים והכניסה היא בתשלום. הכסף, שאותו משלמים המבקרים, משמש לצרכי תחזוקת המבנה, ובלעדיו סביר שלא תוכל לתפקד. בשטחה של הקתדרלה יש לוח זיכרון מטעם האו"ם, ובו מופיעים שמותיהם של כל האירים, שמתו בעת שירותם כשומרי השלום מטעמו. 

Redemptorist Church – הכנסייה המיוחדת הזו מספקת שירותי דת לאנשי לימריק כבר למעלה מ-160 שנה. היא שייכת לקהילה של כמרים ואחרים, חלק מקהילה עולמית גדולה. בשל ההיסטוריה שלה ובהיותה מרשימה מאד מבחינה ויזואלית, היא נחשבת לאחד האוצרות הבולטים של לימריק וגם לאטרקציה תיירותית המושכת אליה רבים. יש המכנים אותה כאחת הכנסיות היפות ביותר באירלנד, ויש הטוענים כי בעת הביקור בה נשימתם נעתקה בזכות יופייה והשלווה שאופפת את המקום ומורגשת כבר עם הכניסה אליה. הכנסייה פתוחה למעלה מ-12 שעות בכל יום (365 ימים בשנה) והיא גם אחד המקומות הנגישים ומסבירי הפנים ביותר בלימריק. הכניסה אליה היא ללא תשלום והביקור בה יכול להימשך שעה ארוכה ולו בזכות ציורי הקיר, עבודות הפסיפס היפות שבה, חלונות הזכוכית המעוטרים ואלמנטים נוספים, המקשטים אותה.

king john’s castle

מוזיאונים מעניינים

אי אפשר לבקר בלימריק מבלי לעצור במוזיאון אחד או שניים (או יותר). כיאה לכל עיר בעולם, גם לימריק מתהדרת בכמה מוזיאונים מעניינים שמומלץ לבקר בהם, מוזיאונים המתמקדים בתחומים שונים. זוהי דרך נפלאה לגוון מעט את החופשה ולשלב, לצד עצירה במונומנטים היסטוריים עתיקים, גם עצירה במוזיאונים שבהם אפשר לספוג מהתרבות המקומית עצמה.

The Hunt Museum – אם אתם רוצים לשלב, בעת החופשה שלכם בלימריק, גם עצירה במוזיאון מעניין, מוזיאון האנט הוא בהחלט המקום המתאים לעצור בו. המוזיאון מציג בפני המבקרים אוסף אישי, אותו תרמה משפחת האנט (ולכן גם נקרא כך), הכולל יצירות אמנות של אמנים, מהנחשבים ביותר, כמו פאבלו פיקאסו, סיביל קונולי, ג'ק בייטס ועוד רבים נוספים. בנוסף אפשר לראות בו גם פריטים היסטוריים מרתקים, המלמדים רבות על אירלנד ועל מקומות אחרים מחוצה לה, כאשר קולקציית היצירות העתיקה ביותר המוצגת במקום היא עוד מתקופת האבן ותקופת מצרים העתיקה. 

Frank McCourt Museum – מוזיאון פרנק מק'קורט מוקדש לסופר וזוכה פרס פוליצר, פרנק מק'קורט, שזכה לפרסום רב בעיקר בזכות ספרו "האפר של אנג'לה", ספר זיכרונות ילדותו בלימריק. המבנה עצמו, היכן שנמצא המוזיאון, היה בעברו בית ספר, היכן שפרנק ואחיו רכשו את השכלתם המוקדמת. בעת הביקור בו אפשר לראות שחזור, הנאמן למקור, של כיתה משנות השלושים של המאה הקודמת, עם שולחנות תלמידים אותנטיים ותמונות קיר. זוהי הזדמנות גם לראות מקרוב את תנאי המחיה הלא פשוטים, בהם חיו המשפחות המקומיות באותן השנים. המוזיאון פתוח מדי יום ומומלץ מאד לביקור. 

Limerick City Gallery of Art – גלריית לימריק לאמנות היא אטרקציה תיירותית בולטת בעיר ולא בכדי. היא ממוקמת בתוך מבנה, שנבנה בשנת 1906 ושימש בעברו הרחוק כספרייה וכמוזיאון. המוזיאון, כפי שהוא כיום, נפתח לראשונה לציבור בשנת 1936 ומאז גדל והתרחב. מוצג בו אוסף קבוע של יצירות אמנות של אמנים איריים מקומיים, מהמאה ה-19 ומהמאה ה-20, ובמקביל מוצגות בו גם תערוכות מתחלפות וקבועות של יצירות אמנות עכשוויות. 

Limerick Museum – הוא אחד המוזיאונים החשובים בעיר וככזה מגיעים אליו בכל שנה לא מעט מבקרים. המוזיאון נפתח לציבור לראשונה בשנת 1916 ובשנת 1998 הועבר למבנה אחר. ארבע שנים לאחר מכן הועבר שוב, אך הפעם למבנה זמני, כאשר כיום הוא נמצא במבנהו הנוכחי בשכונה עתיקה וישנה בעיר. המוזיאון מציג למבקרים בו אוספים ארכיאולוגיים מיוחדים מאד, ביניהם אוסף הכולל 62,000 פריטים שנאספו באמצעות תרומות, בין היתר. 

אתרים בעיר ששווה לעצור בהם

לצד קתדרלות, כנסיות ומונומנטים עתיקים, יש בלימריק כמה וכמה אתרים ונקודות עניין מיוחדות, שמומלץ לעצור בהם ובהן. חלקם באוויר הפתוח, חלקם במקומות סגורים, חלקם פתוחים לאורך כל שעות היום ובחלק הפתיחה היא בימים מסוימים. כך או כך, גם ביקור בהם מלמד לא מעט על העיר, על התרבות המקומית ועל אירלנד כולה.

The People's Park – למחפשים מקום ירוק ונעים לברוח אליו מהמולת העיר, הפארק הזה הוא המקום הנכון לעשות זאת. מדובר בריאה הירוקה של לימריק, שנמצאת בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית ולמסוף האוטובוסים, כך שהגישה אליו קלה ונוחה. בקצה הצפוני של נמצאת גם הגלריה לאמנות, כך שזו הזדמנות נפלאה "להרוג שתי ציפורים במכה אחת". בתחילה, מרגע פתיחתו בשנת 1835, יכלו להיכנס אל הפארק רק אנשים המורשים לכך, שהחזיקו ברשותם את מפתחות שעריו. בהמשך הוא נפתח גם לקהל הרחב וכיום מבקרים בו לא מעט מקומיים, כמו גם תיירים. יש בפארק אנדרטה לזכר חבר הפרלמנט המקומי – תומאס ספרינגס רייס, שני גזיבו יפים וגם מזרקה מסוגננת. בנוסף, יכולים המבקרים במקום, ובייחוד משפחות עם ילדים, ליהנות מגן שעשועים עם מתקנים שונים. מומלץ מאד לעצור בפארק ביום שמשי ונעים. 

Glenstal Abbey – במרחק נסיעה של כחצי שעה מלימריק נמצא מנזר גלנסטל היפהפה, הממוקם בתוך אחוזה שלווה ויפה. אפשר במהלך היום לבקר בשטח הכנסייה, כמו גם בכנסייה עצמה וליהנות מהנופים המקסימים, המעוטרים בשלל של עצים ופרחים. 

Terra Nova Fairy Garden – הגן הקסום הזה, שנמצא בבעלות פרטית, הוא גם אחד הגנים הקטנים הידועים ביותר באירלנד וכזה האהוב על מבקרים רבים ובני כל הגילאים. חובבי הצמחים יגלו בו לא מעט צמחים יפהפיים לחקור, וחובבי הפיות יגלו עולם מרהיב עם לא מעט הפתעות. 

שווקים וקניות

נכון, לא מגיעים ללימריק בשביל הקניות, אך כמו בכל ביקור בערים גדולות ומתוירות, גם כאן אפשר, ואף רצוי, לעצור בשווקים של העיר ובאזורים המוקדשים לחנויות. זוהי הזדמנות להיחשף לתוצרת המקומית, בין אם של החקלאים ובין אם של האמנים המתגוררים בעיר עצמה ובסמוך לה וגם למצוא מזכרות נהדרות לקחת הביתה. 

רחוב אוקונל (O'Connell Street) – כיאה לכל עיר גדולה, גם לימריק מתהדרת ברחוב קניות ארוך ועמוס בחנויות שונות, המושכות אליהן את חובבי השופינג, אך לא רק. רחוב אוקונל הוא גם הרחוב הראשי בעיר, שבעברו היה ידוע בשם "רחוב ג'ורג'". אורכו הכולל של הרחוב הוא כ-1.6 ק"מ, והוא חוצה את העיר מצפון מזרח לדרום מערב. אנדרטה לזכרו של דניאל אוקונל, שעל שמו הוא נקרא, צופה אל הרחוב ולצד החנויות שבו, אפשר לראות בו לא מעט מבנים המביאים לקדמת הבימה את האדריכלות המקומית המיוחדת. כיום יש לאורכו, לצד חנויות האופנה והתכשיטים, גם מסעדות ובנקים, תיאטרון המשמש גם כבית קולנוע, גלריה לאמנות חזותית ועוד. אין ספק שזו אחת הנקודות היותר מעניינות בעיר, כזו שתיירים כמעט לא מפספסים. 

The Milk Market – השוק הזה הוא אטרקציה בפני עצמה ולא רק מקום לערוך בו קניות. הייחודיות של השוק הזה, בין היתר, היא העובדה שהוא משתלב נהדר עם העיר עצמה ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה. יש בו כיכר, שסביבה בניינים וחצר מרכזית, היכן שנמצאים כל המוכרים. המוצרים והפריטים המוצעים בו למכירה הם תוצרת מקומית ולצד מוצרי מזון שונים, אפשר למצוא בו גם פריטי לבוש בסגנון וינטאג', עבודות מלאכה שונות ועוד. השוק מתעורר לחיים במהלך סוף השבוע והופך תוסס וצבעוני. 

Adare's Friday Market – השוק של אדראה, שפועל אך ורק בימי שישי, הוא שוק קטן ואינטימי יחסית, וזהו בדיוק סוד קסמו. בשוק תמצאו תוצרת חקלאית מקומית נהדרת וגם עבודות מלאכה שונות, כמו עבודות סריגה למיניהם, תכשיטים ואפילו כלי נגינה. כדי ליהנות ממנו יש להקדיש לו לפחות חצי שעה, ולו כדי לספוג את האווירה הנפלאה שבו.

Red Door Market – השוק הזה, שממוקם בכיכר ניוקאסל (Newcastle) פעיל בכל יום שבת מהשעה 10 בבוקר ועד 15 בצהריים. מדובר בשוק איכרים מקומי במרכז העיר, היכן שמקומיים (וגם תיירים) יכולים לקנות מוצרי מזון ועבודות מלאכה מקסימות. האווירה של המקום, כמו גם הפריטים והמוצרים הנמכרים בו, הופכים אותו לשוק אהוב מאד, וזאת לצד המיקום הנוח והנגיש שלו. מאחורי דלתות הכניסה האדומות הגדולות שלו יגלו המבקרים דוכני ירקות אורגניים, פירות טריים, פרחים, קפה, ביצים ומאפים מכל מיני סוגים. בנוסף, מתקיימים גם שווקים עונתיים במקום, כמו שוק חג המולד וגם שוק ליל כל הקדושים. 

סוג אטרקציה

שוק

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

שוק אוכל פופולרי ומיוחד במינו החביב מאוד על התיירים והמקומיים בלימריק כאחד

סוג אטרקציה

מרחב ציבורי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחד מהרחובות הראשיים, המרכזיים והמוכרים ביותר בלימריק. חוויה אורבנית מומלצת

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

קתדרלה יפהפייה המהווה מוקד משיכה ועליה לרגל להמוני מבקרים והאטרקציה התיירותית השלישית בגודלה בלימריק

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פינה קסומה ופסטורלית הממוקמת בליבה של לימריק, ליד כיכר פרי. מקום מפלט למחפשים פינה לנוח בה

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מוזיאון עירוני לאמנות והיסטוריה המציג את אחד האוספים הגדולים ביותר הקשורים להיסטוריה המקומית

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$

על האטרקציה

מוזיאון לאמנות על שמה של משפחת האנט שתרמה למוזיאון את אוספה הפרטי הנחשב לאחד הגדולים באירלנד

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

טירה הנמצאת בליבה של העיר העתיקה בלימריק והיא אחת הטירות הנורמניות השמורות ביותר באירופה

סוג אטרקציה

גלריה לאמנות

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אחת הגלריות הבולטות והמוכרות ביותר בתחום האמנות המודרנית והעכשווית באירלנד והגדולה ביותר באזור