5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

אטרקציות בקורק

העיר קורק (Cork), שנמצאת במחוז קורק, שבחלקה הדרומי-מערבי של אירלנד, היא יעד בולט, המושך אליו לא מעט תיירים, הבוחרים להגיע אליה לביקור קצרצר של ימים ספורים או לתקופה ארוכה יותר. יש הבוחרים לשהות בקורק במסגרת טיול כוכב ונשארים ללון באחד מבתי המלון המצוינים שבעיר או באכסניה טובה, ויש כאלה, המגיעים אליה לסוף שבוע או לזמן קצוב, ולו כדי להספיק להציץ ולהתרשם מכמה מהאתרים הבולטים שבה.

קורק היא גם העיר השנייה בגודלה במדינה, עם מספר רב של תושבים, המגיע ליותר מ-300,000. בתחילת דרכה היתה קורק התנחלות נזירית, שהורחבה בעקבות פלישתם של הוויקינגים אל האזור בסביבות שנת 915. זוהי עיר, וכפי שניתן לנחש, עם עבר היסטורי עשיר, הניכר בפינות רבות בה ובמבנים הארכיטקטוניים השונים שפזורים בה, כמו גם בקתדרלות העתיקות שנבנו בה לאורך השנים. קורק היא עיר שמציעה למטיילים הזדמנות ללמוד רבות על המורשת המקומית, על המורשת של אירלנד כולה וגם, "על הדרך", ליהנות משלל של אטרקציות ונקודות עניין מיוחדות, שבחלקן נמצאות בסמוך אליה. מומלץ לקחת את הזמן, לא למהר, וליהנות בניחותא משלל האפשרויות שבעיר עצמה וגם בסביבתה. 

אתרי מורשת

שיטוט ברחבי העיר יאפשר לכם ללמוד לא מעט עליה ולפגוש מקרוב כמה אתרים מסקרנים, שחלקם מפארים את המורשת העתיקה של קורק, וכן גם של אירלנד כולה. טירות עתיקות מרהיבות, שוק וותיק שפועל לא מעט שנים וגם גנים לתפארת, הם רק חלק ממה שיש לקורק להציע בכל הקשור לאתרי מורשת. 

טירת בלארני וגניה (Blarney Castle & Gardens) – הטירה המיוחדת הזו, שנבנתה לפני כמעט 600 שנה, מושכת לא מעט תשומת לב ונחשבת לאחת האטרקציות המוכרות ביותר של קורק ולא בכדי. במהלך מאות השנים נהרו אל הטירה ואל גניה מיליונים של מבקרים, מה שהפך אותה לאחד האוצרות הגדולים ביותר של אירלנד. אחת הסיבות לכך קשורה לאבן בלארני (Blarney Stone) האגדית, שנמצאת בראש מגדל הטירה, שנוהגים לנשקה במהופך בעת הביקור במקום לאור המזל הטוב שהיא מביאה. טירת בלארני היא המבנה השלישי, למעשה, שהוקם באתר עצמו, כאשר הראשון היה מבנה עץ שנבנה במאה העשירית. בסביבות שנת 1210 החליף אותו מבנה אבן, שהכניסה אליו היתה כ-20 מטרים מעל לפני האדמה, בצד הצפוני של האתר. המבנה נהרס עד ליסודותיו ובמקומו, בשנת 1446, הוקמה הטירה השלישית. המקום פתוח למבקרים לאורך כל השנה: בחודשים נובמבר, דצמבר, ינואר ופברואר הוא פתוח החל מהשעה 9 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים, בחודשים אוקטובר, מרץ ואפריל עד השעה 18 לפנות ערב, בחודש מאי וחודש ספטמבר עד השעה 18:30 לפנות ערב ובחודשים יוני ואוגוסט עד השעה 19 לפנות ערב. 

השוק האנגלי (English Market) – השוק הוותיק הזה הוא גם אחת האטרקציות הידועות של קורק. הוא פועל מאז שנת 1788 ומנהלת אותו, כיום, מועצת העיר. השוק עבר לא מעט תהפוכות, שינויים, שיפוצים וגם שדרוגים וכיום הוא מציע למבקרים בו, מקומיים ותיירים כאחד, תוצרת טרייה ואיכותית מכל העולם. השוק האנגלי של קורק מוכר בעיקר בזכות תוצרת הבשר והדגים המעולה ובהיותו משרת מסעדות מקומיות רבות, הפזורות ברחבי קורק. בנוסף, אפשר למצוא בו, וכיאה לכל שוק גדול ותוסס, גם פירות וירקות, גבינות, מאפים מצוינים, גלידות ומוצרי מזון נוספים. השוק מקורה, מסוגנן מאד בעיצובו וגם אסתטי מאד. השוק פתוח לאורך כל השבוע מהשעה 11 בבוקר ועד 16:30 אחר הצהריים. שימו לב: בימי שישי ושבת עשוי השוק להיות עמוס מאד באנשים. 

פארק החיות פוטה (Fota Wildlife Zoo) – סיפורו של הפארק המקסים הזה מתחיל עוד בשנת 1979, אז ד"ר טרי מרפי המנוח, מנהל גן החיות של דבלין באותה התקופה, הציע להקים פארק חיות בר באירלנד. גן החיות של דבלין התפתח ככל שניתן היה באותן השנים עד שהתקבלה החלטה להוציא אל הפועל את הפרויקט לציון 150 שנה להיווסדו של הגן. בעקבות כך החלו לבחון אתרים מעניינים, עד שנמצא הגן בפוטה. משלחת של חברי מועצה נשלחה לבקר באתר וכללה את פרופ' ג'ון קרול, נשיא האגודה לשעבר שנולד וגדל באי פוטה, שלימים הוקם בו הפארק עצמו. ההצעה להקים את הפארק התקבלה פה אחד והכספים לשם הקמתו גויסו בעזרת הציבור. הפארק נפתח באופן רשמי בשנת 1983 ומאז ביקרו ומבקרים בו בכל שנה אלפי מבקרים. יש בו יותר מ-30 מינים שונים של יונקים ועשרות מינים של ציפורים, החיים כולם בסביבתם הטבעית. המקום פתוח למבקרים בימים שני עד ראשון מהשעה 10 בבוקר ועד 18 לפנות ערב. 

פארק פיצג'ראלד (Fitzgerald's Park) – הנה מקום נהדר לברוח אליו מהמולת העיר וליהנות משקט ומשלווה. פארק פיצג'ראלד, שנקרא על שמו של ראש העיר לשעבר אדוארד פיצג'ראלד, מציע למבקרים בו יופי פסטורלי אמיתי. בפארק ישנם פסלים רבים, גן שעשועים לילדים, בית קפה ומסלולי הליכה רבים לצעוד בהם. הפארק פתוח למבקרים בחודשים נובמבר עד פברואר מהשעה 08:30 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים, בחודשים אוקטובר עד מרץ מהשעה 08:30 ועד 18 לפנות ערב, בחודשים אפריל עד ספטמבר מהשעה 08:30 בבוקר ועד 20 בערב, בחודשים מאי עד אוגוסט מהשעה 08:30 ועד 21 בערב ובחודשים יוני ויולי מהשעה 08:30 בבוקר ועד 22:00 בלילה. הכניסה ללא תשלום. 

קתדרלת הקדוש פין באר (Saint Fin Barre's Cathedral) – בנייתה של הקתדרלה הגותית הזו הושלמה בשנת 1879 והיא נמצאת בצידו הדרומי של נהר לי (Lee). יחד עם זאת, מקורה הוא מנזר עתיק עוד מהמאה ה-7 לספירה, מבנה ששרד בהצלחה עד למאה ה-12, אז הושמד כליל על ידי הנורמנים. במאה ה-16 הפכה הקתדרלה לחלק מכנסייה קיימת ומאז עבר עליה לא מעט. אבן היסוד של הקתדרלה הנוכחית הונחה בשנת 1865 כשבשנת 1870 היא נחנכה באופן רשמי לאחר שבניית צריחיה הושלמה באוקטובר 1879. הכנסייה פתוחה למבקרים בימים שני עד שבת מהשעה 09:30 בבוקר ועד 17:30 לפנות ערב, בימי ראשון, בחודשים אפריל עד אוקטובר, מהשעה 13 עד 14:30 ומהשעה 16:30 עד 17 לפנות ערב ובחגים מהשעה 09:30 ועד השעה 17:00. 

הגנים לזכר הטיטאניק (Titanic Memorial Garden) – גם אם לא צפיתם בסרט המפורסם, בכיכובו של דיקאפריו, סביר ששמעתם עליו רבות ובעיקר על הסיפור הטראגי שאותו הוא מספר – סיפורה של הספינה הגדולה טיטאניק שטבעה בים. הגנים לזכר הטיטאניק שנמצאים בפתחו של נמל קורק וצופים עליו הוקמו לזכרם של נוסעי האונייה המלכותית, שיצאה ממש מאותו המקום ב-11 באפריל 1912. בגנים ישנו קיר זיכרון עשוי זכוכית, עליו חרותים שמותיהם של אותם 123 נוסעים. מעבר לסיפור עצמו, מדובר בנקודת תצפית מרהיבה, ובייחוד ביום בהיר, נקי מעננים. 

Blarney Castle & Gardens
טירת בלארני וגניה (צילום: Robert Linsdell)

מוזיאונים וגלריות

בין אם אלו יצירות של אמנים איריים מקומיים ובין אם אלו יצירותיהם של אמנים אחרים, מוזיאונים הם מקום מתאים ללמוד על עיר ועל התרבות שבה. יש בקורק לא מעט מוזיאונים, המוקדשים בחלקם לאמנות, בחלקם הם תיעוד היסטורי לתקופות שונות בה וחלקם נמצאים בתוך מבנים מיוחדים, שהם, לכשעצמם, אטרקציה מיוחדת במינה. 

גלריית האמנות קרופורד (Crawford Art Gallery) – גלריית האמנות הזו, שנחשבת למוסד לאומי בולט בקורק ובאירלנד כולה, מוקדשת לאמנות חזותית, לאמנות עכשווית והיסטורית ובעת הביקור בה אפשר לפגוש מקרוב כמעט 4,000 יצירות שונות, החל מעבודות ציור ופיסול מהמאה ה-18 וכלה במיצגי ווידאו עכשוויים. בגלריה ישנן אפילו גם יציקות פיסול יווניות ורומיות, שהובאו לקורק בשנת 1818 ממוזיאון הוותיקן שברומא, איטליה. הגלריה שמה לה למטרה לטפח את האמנות האירית המקומית ולתת מקום של כבוד גם לאמנות העכשווית. בכל שנה מגיעים אליה למעלה מרבע מיליון מבקרים והכניסה אליה היא ללא עלות. הגלריה פתוחה בימים שני עד שבת מהשעה 10 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים ובימי ראשון וחגים מהשעה 11 בבוקר ועד 16 אחר הצהריים. 

מוזיאון הכלא של קורק (Cork City Gaol's Museum) – חלק ממורשת העיר קורק הוא בית הכלא שלה, מבנה מפואר דמוי טירה, שאכלס במאה ה-19 מספר לא מבוטל של אסירים. הביקור בכלא, שכיום משמש כמוזיאון, הוא מסע בזמן והזדמנות ללמוד רבות על אותה התקופה. התאים בבית הכלא מרוהטים ויש בהם דמויות אדם העשויות שעווה על מנת להמחיש את החיים היום יומיים של המקום. יש אפילו גרפיטי על קירות התא כדי לשתף בתחושותיהם של אותם אסירים. במוזיאון מתקיים מופע אור-קולי בעזרתו אפשר ללמוד על אורח החיים ועל ההיסטוריה של קורק במאה ה-19 וגם אוסף של מכשירי רדיו ותערוכה בנושא. המוזיאון פתוח למבקרים מדי יום, בחודשים אפריל עד ספטמבר החל מהשעה 09:30 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים ובחודשים אוקטובר עד מרץ מהשעה 10 בבוקר ועד השעה 16 אחר הצהריים. 

המוזיאון הציבורי של קורק (Cork Public Museum) – המוזיאון הזה, שנמצא בתוך מבנה מהמאה ה-19 שבפארק פיצג'ראלד, נותן את הפוקוס להיסטוריה ולארכאולוגיה של קורק והאזור שסביבה. המוזיאון הנוכחי כיום נפתח לציבור בשנת 1945 והוא מנוהל בפועל על ידי אוניברסיטת קורק בעזרתה של מועצת מחוז קורק. האוספים השונים המוצגים במוזיאון מכסים את ההיסטוריה הכלכלית, החברתית והעירונית של קורק והסביבה, תוך מתן דגש מיוחד למלאכת היד במאות ה-19 וה-20. מקום של כבוד רב קיבלו אוספי פריטי הכסף, הזכוכית והתחרה, המוצגים גם הם שם. המוזיאון פתוח לאורך כל השבוע, למעט בימי שני, החל מהשעה 10 ועד השעה 16 אחר הצהריים. בימי שבת נפתח המוזיאון בשעה 11 ובימי ראשון, בחודשים מאי עד ספטמבר, פועל המוזיאון מהשעה 14 בצהריים ועד השעה 16 אחר הצהריים. 

גלריית גלוקסמן (The Glucksman) – מעבר להיותה ממוקמת בתוך מבנה מיוחד מאד, גלריית גלוקסמן היא מקום שכדאי לבקר בו ולו בזכות האוספים המוצגים בו. הגלריה נפתחה לקהל לראשונה באוקטובר 2004 והוכתרה על ידי המכון המלכותי לאדריכלים של אירלנד, בשנת 2005, כבניין הציבורי המוצלח ביותר באירלנד. מאז הוענקו למתכננים אותו כמה וכמה פרסים בזכות העיצוב המרהיב והשונה שלה. בגלריה ישנן שלוש קומות תצוגה, המציגות תערוכות המתמקדות באמנות מודרנית, צילום עכשווי ועוד ועוד. מומלץ מאד שלא לפספס את חנות המתנות שבגלריה עם מוצרים מקסימים, מזכרת נפלאה להביא הביתה. הגלריה פתוחה בימים שלישי עד שבת מהשעה 10 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים ובימי ראשון מהשעה 14 בצהריים ועד 17 אחר הצהריים. בימי שני הגלריה סגורה. הכניסה אל הגלריה היא ללא עלות, אם כי מקובל לשלם, כתרומה, בעת ההגעה 5 אירו.  

נקודות עניין קרובות מחוץ לעיר

יש לא מעט מה לראות ולעשות בקורק עצמה, אך הודות למיקומה בסמוך לחוף, העיר נמצאת במרחק נגיעה ממגוון רחב של יעדי טיול יומיים מרהיבים ומומלצים. צוקים אדירים, החולשים על קו החוף, עיירות מקסימות, שלכל אחת מהן היסטוריה ייחודית משל עצמה וכמובן נופים עוצרי נשימה, כל אלה ועוד מצדיקים יציאה מהעיר ליום טיול ארוך או אפילו לכמה ימים. 

קינסייל (Kinsale) – עיירת הנמל הציורית קינסייל היא יעד שהוא בגדר חובה לשוהים בקורק, בין אם במסגרת חופשה קצרה ובין אם במסגרת חופשה ארוכה. הנמל שלה מאוכלס בשפע של יאכטות לבנות ומסנוורות ואילו קו החוף, שבו היא נמצאת, מציע חורבות עתיקות, טיולי טבע וכמובן הזדמנות להכיר עיירה חביבה. כדאי לעצור לארוחת צהריים באחת מהמסעדות בעיירה, המציעות פירות ים טריים, ולכל הסקרנים, מומלץ לבקר במוזיאון היין או אפילו לשכור יאכטה ולצאת לשייט קצר.

Copper Coast Geopark – המקום הזה פחות מוכר, בהשוואה למקומות אחרים, וזהו בדיוק סוד קיסמו. מדובר באזור בעל גיוון גיאולוגי מדהים, בזכות השפעותיו של עידן הקרח. צוקים מדהימים העולים מהים, כשמאחוריהם קבוצות של גבעות ירוקות מקסימות ושפע של מסלולי הליכה, הנחשבים לבין הטובים ביותר במדינה, כל אלה ועוד הופכים את המקום הזה לנקודת עצירה שהיא בגדר חובה. בזכות כל אלה זכה המקום למעמד של גיאופארק עולמי מטעם אונסק"ו וכל מי שמגיע אליו זוכה לתגמול נהדר בתצורת נופי ים וגם יבשה. 

האי גארניש (Garnish Island) – במרחק לא רב מקורק שוכן לו האי המקסים הזה, האי גארניש, שנחשב לאחת האטרקציות הבולטות באזור ולא בכדי. בזכות מיקומו והיותו מוסתר יותר, זוכים הצמחים שבו לתנאי אקלים אידאליים, ההופכים את האי לבית גידול מוצלח במיוחד. על האי תמצאו את הגנים המפורסמים, הנגישים לקהל, כאלה שכל מי שמגיע אל האי נוהג לשלב אותם בעת הביקור ולעצור בהם לזמן קצר. 

Lough Ouler – בהיותו מציע שפע של מסלולי הליכה רגליים, המקום הזה הוא ללא ספק גן עדן לחובבי הטבע. הוא מבודד לגמרי ומרוחק מהאזורים העירוניים שבסביבה, והוא מוקף בגבעות מקסימות, המשמשות כתפאורה יפהפייה. בשל דמיונו לצורת לב, מושך אליו האגם המיוחד הזה המוני סקרניים, שמגיעים אליו לאחר טיפוס על הר טונלאגי (Tonelagee), במסלול תלול, שבהחלט מצדיק את המאמץ הכרוך בו. הנופים מראש הפסגה וגם הכפר הציורי שלמטה, הם תגמול מושלם לטיול עצמו. 

צוקי מוהר (Cliffs of Moher) – הם נמצאים אמנם במרחק של כשלוש שעות נסיעה מקורק, אך רבים המבקרים בעיר עצמה נוהגים לשלב גם עצירה בצוקים המדהימים האלה, בין אם במסגרת טיול כוכב ובין אם במסגרת אחרת. צוקי מוהר, שזכו למעמד בינלאומי מרשים במיוחד, מציעים קו חוף יפהפה ותצורות טבע שיד אדם לא נגעה בהן. הצוקים, שמגיעים לגובה של כ-200 מטרים, הם חלק מאזור מומלץ מאד לביקור, אזור ששופע במסלולי טיול בלתי רגילים ונקודות תצפית עוצרות נשימה. כדאי מאד להגיע אל המקום רגע לפני השקיעה. ניתן להצטרף לטיולי יום אל הצוקים היוצאים ישירות מקורק.

טבעת קרי (Ring of Kerry) – המסלול המעגלי הזה, שאורכו כ-79 ק"מ, נחשב לאחת האטרקציות היפות והמיוחדות ביותר באירלנד, זכר לעידן הקרח. כמו אתרי מורשת עתיקים אחרים באירלנד, גם טבעת קארי מעניקה למבקרים בה הצצה לעברה הרחוק של אירלנד. למרות שאפשר להקדיש למסלול לא מעט ימים, ניתן גם להסתפק בטיול יום היוצא מקורק, בין אם נעשה באופן עצמאי ובין אם במסגרת טיול מאורגן, דרכו אפשר ללמוד רבות על הסביבה. זוהי הזדמנות מצוינת לראות את קו החוף, הכולל את מפרץ דינגל (Dingle Bay) ואת חוף אינץ' (Inch Beach) ואפשר גם לשלב ביקור בכפר קילורגלין (Killorglin), המציג את המורשת הקלטית העתיקה. 

סוג אטרקציה

טירה היסטורית, גנים

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

טירה עתיקה מתקופת ימי הביניים בה נמצאות אטרקציות תיירותיות מפורסמות לצד גנים מרהיבים.

סוג אטרקציה

יעד תיירותי

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

אבן אגדית הנמצאת במרכזם של מיתוסים רבים והן מיוחסת לה היכולת להעניק סגולות מיוחדות.