5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

ספריית קולג' טריניטי

Trinity College Library

רובע / שכונה: טמפל בר

ספריית הקולג' טריניטי הינה חלק ממבנה הקולג' הוותיק ביותר באירלנד. מוסד חינוך אקדמי בעל היסטוריה מרשימה המציגה רשימה ענפה של בוגרים מצטיינים אשר הפכו לידועים ומבין משפיעים בתחומם, וככזה הוא נחשב לאחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים ביותר במדינה. 

המוסד, אשר משתרע על שטח של כ-200 דונם, הוקם על אדמותיו של מנזר "כל הקדושים" על פי צו מלכותי של המלכה אליזבת הראשונה בשנת 1592 והוא כולל כיום את המבנים העתיקים לצד מבנים חדשים אשר נבנו בו במהלך השנים מאז הקמתו. 

בנוסף למבנה הספרייה נמצאים במקום מוקדי עניין נוספים כמו גן פסלים, מוזיאון, חצרות ומגרשי דשא, וכמכלול כל אלו מספרים יחדיו את סיפורה המרתק של אירלנד. שילוב הארכיטקטורה המעניינת של הישן והחדש לצד האוצרות הנמצאים במקום מהווים מוקד משיכה לתיירים ומקומיים ואלו מספקים תעסוקה לסטודנטים הלומדים במקום אשר עורכים בחודשי הקיץ סיורים מודרכים בשטחי הקולג', הספרייה והמבנים הנוספים הקיימים בשטח.

למרות ששמו של הקולג' מפורסם וידוע, ספריית הקולג' ידועה בזכות עצמה. היא שומרת על המוניטין הגבוה השייך למקום ולמרות היותה שייכת למוסד עתיק, היא מושכת אליה מדי שנה כחצי מיליון מבקרים המגיעים במיוחד על מנת להתרשם ולסייר במבנה המרשים. 

שמה הטוב שהולך לפניה ניתן לה הן בשל היותה חלוצה בתהליכי הוראה, פיתוח, לימוד ומחקר מודרניים אך בעיקר בזכות אוסף מרשים וייחודי של ספרים הנמצא בה, בעיקר עותקים מקוריים של ספרים עתיקים כאשר המפורסם ביותר שבהם הוא "הספר של קלס" (Book of Kells) שנכתב בשנת 800 לספירה בשפה הלטינית ככל הנראה על ידי נזירים והוקדש לקולומבה, איש דת ומיסיונר אירי שתרם רבות להחדרת הנצרות לאזור אירלנד. ספר זה, המוצג למבקרים בתוך ארון ממוגן מזכוכית, נחשב ליצירת אומנות דתית ובו איורים וקליגרפיה הנחשבים לנדירים ביופיים.

יצירת אומנות נוספת המוצגת בספרייה ומהווה מוקד משיכה היא נבל עתיק מן המאה ה-15, אותו אחד אשר איורו מעטר את שטרות הכסף המקומיים.

אמנם בניין הספרייה המקורי, אשר נבנה זמן לא רב לאחר הקמת הקולג', כבר איננו קיים אך גם המבנה "החדש" למעשה איננו חדש – מבנה זה אשר נבנה בשנת 1732 מהווה כיום את הספרייה הגדולה ביותר באירלנד וככזו היא מאחסנת אוסף של כל כתבי היד אשר הוצאו לאור במדינה מאז 1801, סך הכל למעלה מ-6 מיליון ספרים! בהם ספרים עתיקים, כתבי עת, מפות ואוספי ספרים נדירים.

אחד מאוספי הספרים המעניינים המוצגים במקום הם בין כתביו של המחזאי והמשורר סמואל בקט, אשר אחד מכתביו המוכרים הוא המחזה "מחכים לגודו" שהוצג גם בתיאטראות בארץ (במספר עיבודים) וזכה לפופולאריות רבה.

החלל המרכזי בספרייה מכונה "החדר הארוך". שמו של חדר זה ניתן לו משום אורכו העומד על 65 מטרים בהם מדפים רבים מעץ אלון מלא עליהם מוצגים 200 אלף הספרים העתיקים ביותר בספרייה. תקרתו של החדר מורכבת מחביות ומעוטרת בפסלי שיש, מה שמעניק לחדר ייחוד ועניין בפני עצמו. 

חובבי ההיסטוריה, התרבות או כל ז'אנר שהוא של ספרות יוכלו לסייר במקום שעות והיותו מקורה הופך אותו לנגיש ואטרקטיבי בכל עונות השנה לרבות ימים גשומים וסגריריים.

שעות פתיחהאוקטובר עד מאי: שני עד שבת 09:30-17:00, ראשון 12:00-16:30 | יוני עד ספטמבר: שני עד שבת 09:30-17:00, ראשון 09:30-16:30

מחיר9 אירו לאדם. 

trinity college library

סוג אטרקציה

מוסד אקדמי

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

לא

רמת מחירים

$

WIFI

לא

הזמנה מראש

לא

טלפון

+353 1 896 1000

לאתר הרשמי

לקניית כרטיסים

לקניית כרטיסים

סוג אטרקציה

מועדון לילה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אזור הבילויים וחיי הלילה התוסס והמרכזי ביותר בדבלין ומרכז תרבותי חשוב לאירלנד כולה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

הקתדרלה המרכזית, הגדולה ביותר ואחת המפורסמות ביותר בדבלין

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחת הכנסיות הקתוליות המרשימות והמתוירות בדבלין. מקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אתר היסטוריה לאומי אשר שטחו העצום מקנה לו את תואר הפארק הגדול ביותר באירלנד ואחד הגדולים בעולם