5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

טריניטי קולג'

Trinity College

רובע / שכונה: לב העיר

טריניטי קולג' הידוע גם כ"אוניברסיטת דבלין" (או בשמו המלא: College of the Holy and Undivided Trinity of Queen Elizabeth near Dublin) הינו הקולג' הוותיק ביותר באירלנד. מוסד חינוך אקדמי בעל היסטוריה מרשימה המציגה רשימה ענפה של בוגרים מצטיינים אשר הפכו לידועים ומבין משפיעים בתחומם, וככזה הוא נחשב לאחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים ביותר במדינה. 

המוסד, אשר נמצא מול בנית הפרלמנט הישן של דבלין בלב העיר, משתרע על שטח של כ-200 דונם והוקם על אדמותיו של מנזר "כל הקדושים" על פי צו מלכותי של המלכה אליזבת הראשונה בשנת 1592.

בשנים הראשונות לפעילותו היה הקולג' פתוח רק עבור בני הקהילה הפרוטסטנטית ולמרות שכיום המוסד ידוע גם בשל גישתו המודרנית, רק כמאתיים שנה לאחר הקמתו בוטלו בו מבחני הקבלה הדתיים והוא פתח את שעריו גם עבור הקהילה הקתולית – גם אז, עבור לימודי בנים בלבד.
התלמידה הראשונה אשר למדה במוסד החלה את לימודיה בתחילת המאה ה-20 (כשלוש מאות שנה לאחר הקמתו) וכשלושה עשורים לאחר מכן נרשם הישג נוסף בו התקבלה אישה לעבוד במקום כפרופסור מן המניין.

במהלך שנות הפעילות של המקום נהרסו חלק מן המבנים המקוריים ונבנו חדשים, כך שכיום ניצבים בו אלו לצד אלו, פסיפס ייחודי ומרשים של ארכיטקטורה המקנים לו קסם רב והופכים את האתר למוקד משיכה עבור תיירים ומקומיים. בין היתר נמצאים בו: 

  • מבנה הספרייה המפורסם 
  • גן פסלים הנמצא ממול הספרייה
  • קפלה מהמאה ה-18
  • הגלריה לאומנות עכשווית
  • תיאטרון סמואל בקט
  • חצרות ומגרשי דשא

כמכלול, כל אלו מספרים יחדיו את סיפורה המרתק של אירלנד. שילוב הארכיטקטורה המעניינת של הישן והחדש לצד האוצרות הנמצאים במקום מהווים מוקד משיכה לתיירים ומקומיים ואלו מספקים תעסוקה לסטודנטים הלומדים במקום אשר עורכים בחודשי הקיץ (החל ממאי ועד אוקטובר) סיורים מודרכים בשטחי הקולג', הספרייה והמבנים הנוספים הקיימים בשטח.

זהו ללא ספק אתר חובה לכל תייר או מקומי המגיע לעיר לראשונה.

עובדות מעניינות על המקום

  • בוגרים מפורסמים: הסופר והמחזאי אוסקר ווילד (לימודים קלאסיים בשנים 1871–1874), המשורר ואיש הכמורה ג'ונתן סוויפט (לימודי רוח) והמחזאי והמשורר סמואל בקט (לימודי השפות: צרפתית, איטלקית ואנגלית בשנים 1923-1927).
  • בספרייה המפורסמת נמצאים כל כתבי העת שהוצאו במדינה מאז תחילת המאה ה-19 והן אוספים עתיקים ונדירים ביותר. המפורסם ביותר הינו "הספר של קלס" (The Book of Kells) שנכתב בשנת 800 לספירה בשפה הלטינית ככל הנראה על ידי נזירים והוקדש לקולומבה, איש דת ומיסיונר אירי שתרם רבות להחדרת הנצרות לאזור אירלנד.
  • חובבי הפנטזיה יכולים להישבע כי המבנים מזכירים את בית הספר לקוסמים "הוגוורטס" (המופיע בסדרת הספרים הידועה "הארי פוטר"), מה שהופך עבורם את הסיור לאטרקטיבי במיוחד.
  • סמלה הלאומי של אירלנד – הנבל האירי מהמאה ה-15 המעטר את המטבעות והשטרות המקומיים – מוצג גם הוא בחלל הספרייה.

דרכי הגעהניתן להגיע בקלות הן באמצעות הרכבת החשמלית והן באמצעות הרכבת הכבדה. שתיהן מציעות תחנות בקרבת האוניברסיטה.

שעות פתיחה מכיון שיש בקולג' מספר מבנים, לכל אחד מהם שעות פתיחה משלו. לשעות מדויקות מומלץ להתעדכן באתר הרשמי של האוניברסיטה. בחודשי הקיץ (מאי עד אוקטובר) למעט ימי ראשון, מתקיימים סיורים של כחצי שעה מספר פעמים במהלך היום, החל מ-10:00 ועד 15:30.

מחיריםעלות הסיור המודרך היא 10 אירו והוא כולל גם כניסה לספרייה ותערוכת הספר של קלס.

Trinity College Dublin

סוג אטרקציה

מוסד אקדמי

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

לא

רמת מחירים

$

WIFI

כן

הזמנה מראש

לא

טלפון

+353 1 896 1000

לאתר הרשמי

לקניית כרטיסים

לקניית כרטיסים

סוג אטרקציה

מועדון לילה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אזור הבילויים וחיי הלילה התוסס והמרכזי ביותר בדבלין ומרכז תרבותי חשוב לאירלנד כולה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

הקתדרלה המרכזית, הגדולה ביותר ואחת המפורסמות ביותר בדבלין

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחת הכנסיות הקתוליות המרשימות והמתוירות בדבלין. מקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אתר היסטוריה לאומי אשר שטחו העצום מקנה לו את תואר הפארק הגדול ביותר באירלנד ואחד הגדולים בעולם