5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

המוזיאון היהודי האירי

Irish Jewish Museum

רובע / שכונה: פורטבלו

המוזיאון היהודי באירלנד הוא למעשה מוזיאון יהודי אורתודוכסי הנמצא במבנה שנבנה בשנת 1917, והיה בעבר בית הכנסת של הקהילה האותודוכסית בפורטבלו שבדבלין, מה שהיה דאז מקום תפילתם של כ-150 אנשי דת.

באותם הימים האוכלוסייה היהודית באזור הייתה גדולה יחסית, מה שהקנה למקום את הכינוי "ירושלים הקטנה", ובנוסף לבית הכנסת היו באזור עסקים רבים ובתי מסחר השייכים ליהודים ומוסדות חינוך בעלי צביון דתי יהודי. עד שנות ה-50 של המאה הקודמת אוכלוסיה זו התמעטה ועד שנות ה-70 חדל בית הכנסת מלשמש כבית תפילה. מסיבה זו ועל מנת לשמור על אופיו היהודי הוחלט להפכו למבנה לשימור ולמוזיאון המוקדש להיסטוריה של הקהילה היהודית באירלנד.

המוזיאון נחנך ביוני שנת 1985 על ידי נשיא המדינה לשעבר חיים הרצוג שנולד באירלנד ואביו, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג זיכרו לברכה, היה הרב הראשי של דבלין. 

מבנה המוזיאון עצמו איננו גדול. הוא מעוצב בצניעות המקנה לו אופי אותנטי למדי ויש בו סך הכל שתי קומות המוקדשות הן לשימור המסורת היהודית והן לתיעוד אילן היוחסין של האוכלוסייה היהודית המקומית שהתגוררה במקום באותן השנים ועד היום. בנוסף לאלו, בקומה העליונה נמצא בית הכנסת המקורי והיתרה מוקדשת ליהדות. מוצגים בקומה זו פרטי יודיאקה מקוריים ששימשו את הקהילה שיהודית שגרה באזור באותם הימים, בין היתר תשמישי קדושה יפהפיים ופרוכות עתיקות. הקומה התחתונה מוקדשת לקהילה היהודית החילונית שהתגוררה באירלנד ומנהגיה המיוחדים שאין להתעלם מהם שכן גם אלו הינם חלק מעברה העשיר של הקהילה. 

למרות הסבלנות היחסית כלפי יהודים, בשנת 2005 רוסס המקום בכתבים ובסיסמאות אנטישמיות. מצלמות אבטחה שהוצבו במקום איפשרו לזהות את העבריין והוא הועמד לדין אך נטען כי סבל מהתקף פסיכוטי ועל כן קיבל עונש מינימלי של שישה חודשי מעצר על תנאי. בנימה חיובית, משרד החוץ הישאלי, שיבח את שר החוץ האירי אשר ביקר במקום על מנת להביע סלידה מאירועים אלו ולהפגין סולדריות עם הקהילה היהודית המצומצמת שעדיין מתגוררת במדינה. 

כיום בשל הגירה שלילית לא מתגוררים באזור יהודים ובאופן כללי האוכלוסייה היהודית בדבלין נותרה קטנה למדי. באירלנד כולה פועלים ארבעה בתי כנסת והקהילה היהודית במדינה מונה סך הכל 1500 איש, אך בעלת עבר עשיר הנפרס על פני מאות שנים. מוזיאון זה המנוהל בהתנדבות על ידי המעטים שנותרו בדבלין מאפשר הצצה לעברם המרתק של היהודים במקום וזוהי נקודת התחלה טובה עבור חובבי ההיסטריה המתעניינים בחיי היהודים באי הירוק.

שעות פעילותהמוזיאון פתוח בחודשים מאי עד אוקטובר בימים ראשון, שלישי וחמישי בין השעות 11:00-15:30; בחודשים נובמבר עד אפריל המקום פתוח בימי ראשון בלבד בין השעות 10:30-14:30.

טרם ההגעה מומלץ להתקשר, לוודא שאכן פתוח ולתאם הגעתכם.

הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום, אך היות והמקום מנוהל ומתוחזק בהתנדבות, כל תרומה תתקבל בברכה.

Jewish Museum Dublin
צילום: RustyTheDog, ויקיפדיה

סוג אטרקציה

מוזיאון

פעילות פיזית

אין

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

ללא תשלום

WIFI

לא

הזמנה מראש

לא

טלפון

+353 1 453 1797

לאתר הרשמי

לקניית כרטיסים

לקניית כרטיסים

סוג אטרקציה

מועדון לילה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אזור הבילויים וחיי הלילה התוסס והמרכזי ביותר בדבלין ומרכז תרבותי חשוב לאירלנד כולה

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

הקתדרלה המרכזית, הגדולה ביותר ואחת המפורסמות ביותר בדבלין

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$

על האטרקציה

אחת הכנסיות הקתוליות המרשימות והמתוירות בדבלין. מקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי

סוג אטרקציה

טבע

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אתר היסטוריה לאומי אשר שטחו העצום מקנה לו את תואר הפארק הגדול ביותר באירלנד ואחד הגדולים בעולם