5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

כיכר איירה

Eyre Square

כיכר איירה (Eyre Square) – גאלווי

גאלווי היא אחת הערים היפות ביותר באירלנד וככזאת היא מושכת אליה מדי שנה המוני תיירים בהם גם מבקרים מארץ הקודש. אלו לאט לאט לומדים להכיר את המדינה הנפלאה הזו שנמצאת ממש בסמוך למדינות שמככבות מזה שנים רבות ברשימת היעדים האהובים ביותר על הישראלים, כמו למשל אנגליה הנהדרת, ופוקדים אותה בשמחה.

בין היתר תמצאו בגאלווי אתרים היסטוריים, מוזיאונים מרתקים, פארקים נעימים וכמובן המוני כיכרות, כמצופה מעיירה אירופאית אחרי הכל. כיכרות אלו הן דוגמא נהדרת לאדריכלות האירופאית המשתנה לאורך השנים, המשלבת בדרך כלל את מיטב האלמנטים התקופתיים ונחשבת למרכז תרבותי שנמצא על פי רוב בסמוך לאתרי תיירות מרכזיים נוספים.

כיכר איירה היא אחת הכיכרות המפורסמות ביותר בגאלווי ועל כן היא מככבת ברשימת מוקדי התיירות שפשוט אסור לפספס עבור מי שזהו ביקורו הראשון בעיר. היא מוכרת גם תחת השם "פארק הזכרון לג'ון פ.קנדי" (John F. Kennedy Memorial Park) ומלבד תפקודה ככיכר הסמוכה לנתיבי התעבורה המרכזיים, היא מהווה גם ריאה ירוקה בלב העיר הודות לאזורים הירוקים הנרחבים ושבילי ההליכה שבה.

בין הדברים שהופכים את הכיכר לכה פופולארית ישנם כמובן מיקומה האטרקטיבי בלב העיר התוססת, הקדשתה לנשיא המנוח קנדי והן קרבתה למוקדי תיירות פופולאריים כמו אזורי קניות צבעוניים, תחנת הרכבת של גאלווי ועוד.

מבחינה היסטורית, בתקופת ימי הביניים המקום בו עומדת הכיכר כיום היה שטח פתוח שניצב מול שער העיר והתקיימו בו בעיקר שווקים. רק בתחילת המאה ה-18 הכריז ראש העיר, אדוארד אייר, על הקמת כיכר במקום ונתן לה את שמו (זאת אומרת, את שמו…) – כיכר אייר. בעשורים הבאים בוצעו בה מעת לעת עבודות הרחבה ושיקום בהן נוסף לה למשל קיר האבן הסובב אותה.

לבסוף, בשנות ה-60 של המאה הקודמת הוחלט על שיפוץ כולל ונרחב הכולל שחזור של הכיכר ובמקביל לעבודות אלו שונה שמה והוקדש לנשיא ה-35 של ארצות הברית, אשר ביקר בעיר ונשא את אחד מנאומיו ממש בכיכר עצמה שנתיים קודם לכן (יש לציין כי למרות השינוי המקומיים עדיין מזהים אותה כ"כיכר אייר").

במהלך הביקור במקום מומלץ להקדיש תשומת לב למזרקה המוקדשת לסירת הדייג המסורתית המפורסמת Galway hooker", פסלו של הסופר האירי פאדריאיק או קונייר, פסלו של גיבור מלחמת העצמאות האירית ליאם מלאוס ופורטרט של הנשיא קנדי.

סוג אטרקציה

כיכר היסטורית

פעילות פיזית

לא

מתאים לילדים

כן

רמת מחירים

ללא תשלום

WIFI

הזמנה מראש

טלפון

לאתר הרשמי

לאתר הרשמי

לקניית כרטיסים

לקניית כרטיסים

סוג אטרקציה

מוזיאון לגאולוגיה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מוזיאון לגיאולוגיה בו אוסף של מאובנים, סלעים ומינרלים לרבות מאובנים מהתקופה הפרהיסטורית.

סוג אטרקציה

אי, אתר תעשייתי

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אי הנמצא בקרבת החוף בו אתר לטיפול בשפכים, אזורים ירוקים ופינות קינון לעופות שונים.

סוג אטרקציה

גלריה לאמנות

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

מרכז לאמנות בו מוצגות תערוכות מתחלפות השייכות לאמנים מקומיים, בעיקר מתחום האמנות החזותית.

סוג אטרקציה

נמל, מרינה

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

נמל גאלווי הוא המקום בו החלה ההתיישבות באזור וסביבו התפתחה העיר כולה.