5/5
החופשה שלכם מתחילה עכשיו!

איך מנהלים דיבייט רשמי?

פינת הנואמים בהייד פארק בלונדון היא עדות ברורה לאופנה שהייתה נפוצה בין האנגלים לפני כמאתיים וחמישים שנה, ונקראה אז מועדוני ויכוחים. במועדוני ויכוחים נפגשו גברים ונשים, מהשכבות הנמוכות של הפועלים וגם מהשכבות הגבוהות יותר של משכילים ואנשי אצולה.

ברבים מהמועדונים, הנוהג היה לשלם על השתתפות ולקבל שבע דקות על הבמה או מול המיקרופון, ולנאום בפני קהל גדול. לדיבייט רשמי יש כללים ברורים הרבה יותר, אבל יש גם עקרונות שמקורם הברור הוא במועדוני הוויכוחים ההיסטוריים.

 

מה זה בכלל דיבייט?

דיבייט הוא באופן עקרוני ויכוח תחרותי, שמתמקד ביכולות השכנוע, מיומנות בניית הטיעונים והשימוש הנבון בביקורת ובלוגיקה. הנושאים בהם עוסקים בדיבייט הם לרוב נושאים פשוטים ומוכרים, כאלה שלא יהיו מורכבים מדי ויאפשרו לחברי הקבוצות המתחרות לבנות טיעון לוגי מבוסס טיעונים ברורים, בזמן קצר יחסית.

תחרויות הדיבייט עשו מסלול הפוך מהמסלול הרגיל בהיסטוריה ועברו מפעילות בידורית לקהל הרחב, לפעילות אקדמית שבה מתחרות קבוצות של תלמידים ושל סטודנטים, ממוסדות מובילים, ברחבי העולם.

ויכוח בכל מקרה

מה לומדים מהשתתפות בדיבייט?

כמו בכל דיון או ויכוח, ישנה הזדמנות ברורה ללמוד מהאחרים על הנושא המדובר, אבל התכנים בהם עוסקים בתחרויות דיבייט הם לרוב דוגמה בלבד או למעשה התירוץ לוויכוח בלבד, כך שהעיקר בסדנת דיבייט או בניהול תחרות דיבייט רשמית, איננו הנושא שעולה לדיון אלא היכולות הרטוריות של המשתתפים, החל מהקשבה ביקורתית, עבור בבניית טיעונים בהירים ואפילו בחירת הבגדים ושפת הגוף בעת העמידה מול הקהל.

דיבייט רשמי יעזור למשתתפים בו גם להבין ולקבל גישות שונות ונקודות מבט מגוונות יותר וכמובן, מאפשר להתמודד עם אתגר בניית הטענות והויכוח, אל מול מתחרים.

 

חיים ומוות ביד הלשון

אנחנו חיים בעולם שבו יש כוח רב למי שמסוגל להציג טענה ולשכנע את שומעיו. הדבר נכון כמובן בעיקר בתחומים כמו פוליטיקה, חינוך, ניהול ומדיניות. אבל ניתן לומר באופן כללי שיכולות ההבעה בעל פה ומיומנויות של חשיבה ביקורתית לוגית, כישורים לניהול ויכוח וטריקים רטוריים שונים יעזרו לכל אחד, בשלבים שונים של חייו ובסיטואציות שונות.

אבל העיסוק בדיבייט רשמי ותחרותי משפר מאוד גם את התפיסה העצמית ומחזק את הביטחון העצמי של המשתתפים.

מילים

דיבייט בסגנון עולמי

דיבייט רשמי הוא תחרות ברורה, בעלת חוקים כתובים ושופטים מקצועיים. כללי הדיון ברורים לכל המשתתפים ובסיום הדיון המכבד, בוחרים השופטים את הצוות הזוכה או את המשתתף המנצח. אבל ישנם סוגים שונים של דיבייט ברחבי העולם ובכל מועדון דיבייט או ליגת דיבייט מקומית, בוחרים את סט הכללים המתאים להם ביותר:

  • דיבייט בריטי בנוי כתחרות ויכוח בין ארבעה זוגות מתחרים. שניים מהצוותים מציגים דעה בעד הנושא המועלה והצוותים האחרים מייצגים את הדעה המנוגדת.
  • בדיבייט אמריקאי מתחרים בדרך כלל זוגות של מתחרים זה מול זה מלבד בדיבייט שמבוסס על ויכוח בין מועמדים לנשיאות, בו שני משתתפים שמתחרים זה בזה.
  • דיבייט אוסטרלי ודיבייט אסיאתי – בשני סוגי הדיבייט הללו, מתחרים שני צוותים בני שלושה חברים זה בזה.

הייד פארק

אז מה היה לנו עד עכשיו?

- 25 המלונות הטובים ביותר בדבלין -

- 12 המלונות הטובים ביותר בלימריק -

- 8 המלונות הטובים ביותר בקילקני -

- 12 המלונות הטובים ביותר בגאלווי -

- 12 המלונות הטובים ביותר בקורק -

- 12 המלונות הטובים ביותר בקיל איירן -

- 5 המלונות הטובים ביותר בבלפסט -

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על אירלנד

מדריכים נוספים על אירלנד
3 לדצמבר, 2020
לא נוסעים לחו"ל בלי ביטוח נסיעות, זה כולם יודעים, ודבלין אינה יוצאת דופן בעניין הזה
22 לאוגוסט, 2023
9 למרץ, 2020
כיאה לאחד העמים השמחים בעולם – האירים מגישים לכם פסטיבלים ושמחות לרוב
29 למרץ, 2020
חיי הלילה באירלנד, בעיקר אלה השזורים באלכוהול, הם חלק בלתי נפרד מהתרבות האירית שמחכה לכם באי הירוק
מדריכים נוספים בנושא

וזה ממש לא הכל...